images/testim/bannertlo.jpg
"nakladka

Koncerty dla szkół SP 1 w Komornikach oraz SP 2 w Plewiskach

Serdecznie zapraszamy na dwa koncerty Tomasza Dolskiego z cyklu Muzyka Polska. W ramach naszego projektu pragniemy ukazywać piękno sztuki, w szczególności polskich utworów muzycznych, oraz edukować młodych ludzi w zakresie rozumienia polskiej kultury i uczestnictwa w niej.

Dzięki współczesnej technice możemy łączyć tradycję z nowoczesnością, która okazuje się być przyjazna i ciekawa dla uczniów, młodzieży oraz dorosłej publiczności. Chcemy, w ramach możliwości jakie posiadamy, wypełnić lukę w edukacji kulturalnej, którą mogą posiadać młodzi ludzie.

Ideą tworzonego przez nas projektu jest zaprezentowanie muzyki stworzonej przez polskich twórców w nowoczesnym wydaniu, tak by rozbudzić ciekawość młodych słuchaczy i zachęcić do odkrywania muzyki poważnej zarówno poprzez formę koncertową jak i pytania do artysty. W przedsięwzięciu stawiamy na nowoczesność i lekkość przekazu przy zachowaniu walorów edukacyjnych projektu. 45-minutowa audycja/koncert przygotowana jest w duecie. Tworzą go skrzypek Tomasz Dolski oraz towarzysząca mu DJ’ka Benek – Karolina Benkowska.

Atutem muzycznego spotkania jest niezwykłe podejście wirtuoza do młodych słuchaczy. Jego wiedza, poczucie humoru, mistrzowska gra na skrzypcach połączona z ciekawymi opowieściami o kompozytorach i epokach sprawiają, że pozornie niedostępny świat muzyki klasycznej i filmowej okazuje się „na wyciągnięcie ręki”. Całość projektu dopełniają warsztaty pt. „Spotkanie z Mistrzem”. Artysta będzie odpowiadał na pytania dotyczące zaprezentowanego repertuaru.

Data i miejsca koncertów:

• Szkoła Podstawowa nr 1 w Komornikach
  • Szkoła Podstawowa nr 2 w Plewiskach

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM AUDYCJI

„Muzyka Polska" - (czas: 45 minut)

• Wstęp (przywitanie uczestników)
  • Prezentacja przykładów muzyki poważnej z różnych epok. Prezentacje utworów przeplatane barwnymi opowieściami zawierającymi:

o            informacje o epoce (stylistyka, rozwój, przedstawiciele, nurty)

o            opis kompozytorów prezentowanych dzieł (ciekawostki z ich życia, krótki opis)

• Utwory prezentowane w formie fuzji:

o            klasyczne fragmenty tematów muzycznych

o            tematy przetworzenie w elektronicznych stylach (melodia prezentowana na skrzypcach będzie wzbogacona o improwizację jazzową).

• Prezentowana literatura:

o            Fryderyk Chopin - „Nokturn nr 20 cis-moll, op. posth."

o            Stanisław Moniuszko - "Prząśniczka"

o            Karol Kurpiński - „Jadwiga, Królowa Polska" Uwertura do Opery.

o            Melodia ludowa „Zielony Mosteczek"

Projekt jest współfinansowany z budżetu Gminy Komorniki.

Wydarzenie odbędzie się w dniu: 12-09-2022